top of page
Od diagnozy do strategii: jak korzystać z badań i danych w planowaniu strategicznym?

6 grudnia 2024 08:45:00

sesja prezentacyjno-dyskusyjna

W trakcie tej sesji chcemy porozmawiać o tym jak korzystać z badań i danych w planowaniu strategicznym. Pracując strategicznie w Fundacji Stocznia zwykle dość dużo pracy wkładamy w etap diagnostyczny. Organizujemy warsztaty z zespołem, zapraszamy ekspertów, prowadzimy wywiady z interesariuszami, przeglądamy dostępne dane i literaturę, czasem realizujemy nawet dedykowane badania społeczne. Wierzymy, że wysiłek włożony na tym etapie procentuje - sprawia, że decyzje strategiczne są podejmowane bardziej świadomie i są po prostu lepsze. Taka diagnoza pomaga spojrzeć na problem świeżym okiem i w poszukiwaniu rozwiązań nie ograniczać się do utartych ścieżek - dobra diagnoza potrafi przestawić organizację na całkiem nowe tory.


Jednocześnie korzystanie z badań i danych zwykle oznacza sporo dodatkowej pracy oraz dodatkowe koszty. Z doświadczenia wiemy, że nie każdego na to stać a włożony wysiłek i pieniądze nie zawsze przekładają się na istotne decyzje strategiczne. W naszej pracy szukamy odpowiedzi na pytanie jak dużo czasu, wysiłku i nakładów warto zainwestować w diagnozę oraz w jaki sposób najlepiej te nakłady wykorzystać.


W trakcie sesji opowiemy o naszych doświadczeniach i przemyśleniach oraz zaprosimy do dyskusji. Będziemy zastanawiać się jakie jest miejsce diagnozy w procesie strategicznym, jak dużo nakładów na nią przeznaczać oraz jak je najlepiej wykorzystać.

Prowadzenie
Łukasz Ostrowski &

Z wykształcenia socjolog, z zawodu badacz społeczny i ewaluator. Od 2010 pracuje w Fundacji Stocznia, od niedawna jako dyrektor ds. jakości badań. W swojej pracy wspiera organizacje społeczne w planowaniu i realizacji użytecznych badań społecznych i ewaluacji. Pomaga tworzyć założenia programów społecznych i prowadzi procesy planowania strategicznego. Współautor poradników: „Ewaluacja. Jak to się robi?”, „Jak ewaluować budżet partycypacyjny (obywatelski)?”, „Zrób to sam. Jak zostać badaczem społeczności lokalnej?”, „Od diagnozy do strategii: partycypacyjne planowanie usług publicznych w samorządach lokalnych”.

Maciej Onyszkiewicz

Socjolog, od 2017 roku pracuje w Fundacji Stocznia. Jest specjalistą w dziedzinie badań społecznych oraz doradztwa strategicznego. Posiada doświadczenie w prowadzeniu projektów badawczych dla organizacji pozarządowych, instytucji publicznych oraz w sektorze biznesowym. Doradza organizacjom w planowaniu strategii całej organizacji, jej konkretnych działów oraz poszczególnych projektów. Pracował m.in. dla Kampanii Przeciw Homofobii i WWF Polska. Jako trener przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie, prowadząc szkolenia dla organizacji pozarządowych m.in. w zakresie tworzenia teorii zmiany projektów oraz ewaluacji . Jest współautorem publikacji „Ewaluacja. Jak to się robi? - poradnik dla programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i innych programów społecznych” oraz „Dylematy praktyczne. Subiektywny poradnik ewaluacji mikroinnowacji społecznych”.

bottom of page