top of page
Co zrobić, aby strategia była tworzona przez ludzi a nie przez organizację?

6 grudnia 2024 10:45:00

Sesja wymiany doświadczeń

Często słyszymy, że jakaś organizacja wypracowała swoją strategię działania. Warto wtedy zadać sobie pytanie: kim jest ta „organizacja”? Język, którym się posługujemy, może czasem sprawiać wrażenie, że organizacja jest czymś odrębnym od swoich członków i członkiń, od swojego zespołu. Ale to przecież ludzie nadają kształt organizacji i decydują o jej dalszym rozwoju i to ludzie stoją za jej strategią. To oni, w trakcie spotkań, analiz i wymiany doświadczeń, rozmów na ważne dla siebie tematy wspólnie wypracowują plany na przyszłość.

W idealnej sytuacji podczas planowanie strategicznego spotykają się osoby, którym zależy na przyszłości organizacji i które chcą ją współtworzyć. Dla nich to nie tylko plan działania – to także ich przyszłość, ich decyzje i ich odpowiedzialność.


Na tej sesji:

  • przyjrzymy się planowaniu strategicznemu jako elementowi kultury organizacyjnej,

  • zastanowimy się, jak w procesie planowania strategicznego stwierdzenie „organizacja to przede wszystkim ludzie” uczynić rzeczywistością, porozmawiamy o tym, co sprawia, że ludzie czują się naprawdę zaangażowani w proces planowania oraz utożsamiają się z opracowaną strategią i identyfikują się z zarysowaną w niej wizją, misją i wytyczonymi celami,

  • podzielimy się doświadczeniami o tym, jak organizować proces planowania, by każda osoba mogła poczuć, że jej głos jest słyszany i uznawany za istotny.

  • Będzie to także okazja do wymiany doświadczeń na temat radzenia sobie w różnorodnych, często trudnych sytuacjach, które stanowią wyzwanie w procesie planowania strategicznego.


Dołącz do nas i wspólnie poszukajmy odpowiedzi na powyższe pytania!

Prowadzenie
Katarzyna Sekutowicz &

Antropolożka kultury, ewaluatorka, badaczka, trenerka. Od 1992 roku związana ze Stowarzyszeniem BORIS. Superwizorka Stowarzyszenia Trenerskiego Organizacji Pozarządowych sTOP, członkini Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.
Wspiera w rozwoju liderów i liderki lokalne, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i ruchy społeczne oraz instytucje samorządowe, takie jak biblioteki, szkoły, ośrodki pomocy społecznej czy domy kultury. Prowadzi doradztwo, warsztaty i długofalowe procesy rozwojowo - planistyczne oparte o dialog i partycypację. Specjalizuje się w planowaniu strategicznym, pracy metodą projektu, metodologii uczenia dorosłych, wdrażaniu polityki równości szans, ewaluacji.
Autorka i współautorka takich publikacji jak m.in. „Planowanie strategiczne w kulturze „Ewaluacja i monitoring”, w: Wiedza i doświadczenie, „Edukacja Antydyskryminacyjna. Podręcznik trenerski”, „Uspołeczniona ewaluacja w animacji społecznej i pracy w społecznościach lokalnych”.
Poza ewaluacją tworzy obrazy oparte o metodę vedic art oraz podróżuje... z największą przyjemnością po Azji.

Agata Urbanik

Facylitatorka, trenerka i superwizorka. Współpracowniczka Nansen Center for Peace and Dialogue, członkini i superwizorka Stowarzyszenia Trenerskiego Organizacji Pozarządowych. Prowadzi Pogotowie Facylitacyjne. Od kilkunastu lat współpracuje z organizacjami społecznymi, instytucjami publicznymi i inicjatywami nieformalnymi.
Specjalizuje się w facylitacji strategicznej. Projektuje i prowadzi procesy partycypacyjne, w których blisko współpracuje z grupami, tworząc przestrzeń do dobrej rozmowy i osiągania wyznaczonych celów. Obszarem jej szczególnego zainteresowania jest tworzenie sytuacji dialogowych.

bottom of page